Oczyszczanie wątrobyDzisiaj przypominam stary, sprawdzony przepis na błyskawiczne, bezbolesne i tanie poprawienie funkcjonowania wątroby - cudownego narządu, który ma zdolność 50-80 procentowej regeneracji. Wątroba należy do naszych kluczowych narządów. Na co dzień nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile funkcji pełni, na każdym poziomie naszego istnienia. Najczęściej wymienia się jej następujące funkcje fizjologiczne:
 • Ochronna, odtruwająca (filtruje krew i limfę, unieszkodliwia wszelkie toksyny tworzące się w organizmie i przedostające do niego)
 • Metaboliczna (wątroba uczestniczy w metabolizmie wszystkich substancji odżywczych: białek, węglowodanów i tłuszczy, a także mikroelementów, witamin)
 • Regulująca (wątroba dezaktywuje niepotrzebne hormony, zapobiegając przestymulowaniu organizmu. Reguluje pigmentację, dlatego jej zaburzenia objawiają się m.in. rozmaitymi przebarwieniami skóry.)
 • Magazynująca (wątroba magazynuje krew i uczestniczy w procesie jej krzepnięcia; magazynuje energię w postaci glikogenu powstałego z nadmiarów glukozy we krwi; magazynuje witaminy A,D,E, B12, C i mikroelementy, np. żelazo.).

Na poziomie energetycznym wątroba zarządza swobodnym przepływem energii życiowej w ciele, który przekłada się na:
 1. stan emocjonalny (kiedy energia płynie bez przeszkód, doświadczamy spokoju, zadowolenia i równowagi wewnętrznej. W przeciwnym przypadku grozi nam frustracja, depresja, stres. I na odwrót: przeżywanie negatywnych emocji i stresu prowadzi do zaburzeń energetycznych w wątrobie.)
 2. trawienie (blokada przepływu energii w wątrobie prowadzi do zaburzenia funkcji trawiennych)
 3. wydzielanie żółci (kiedy energia w wątrobie płynie, żółć jest uwalniana równomiernie i w odpowiednim czasie; w przypadku blokady żółć nie jest prawidłowo wydzielana, co prowadzi do problemów trawiennych i złego samopoczucia).

Starożytni lekarze Wschodu zauważyli już dawno, że dysfunkcje wątroby w zakresie kontroli ilości i jakości krwi, przekładają się na zaburzenia menstruacji u kobiet, a także na zanik elastyczności ścięgien i zaburzenia aparatu ruchu, nie mówiąc o jakości wzroku i paznokci.

Bardzo prostym i niesamowicie skutecznym zabiegiem poprawiającym przepływ energii i płynów w wątrobie jest tzw. oczyszczanie wątroby.
W literaturze z zakresu naturopatii opisano wiele wariantów tego zabiegu. Wszystkie są skuteczne, niektóre bardziej kłopotliwe, inne mniej. Efekt wszystkich jest podobny: zostają wydalone "kamienie wątrobowe", czyli grudki zbudowane w większości z cholesterolu, które zatykały kanały żółciowe wątroby.

Opis kuracji opracowałam na podstawie książek Kuracja Życia (dr Hulda Clark) i Oczyszczanie wątroby i woreczka żółciowego... (Andreas Moritz). Procedura ta została wielokrotnie zastosowana przeze mnie, moją rodzinę, znajomych i wielu innych osób - u nikogo (włączając w to dzieci powyżej 10 roku życia i osoby starsze) nie powodując żadnych dolegliwości. Wszyscy zauważyli natomiast pozytywne zmiany w samopoczuciu (niekiedy dopiero po 2-3 krotnym powtórzeniu zabiegu). Do zanotowanych efektów kuracji należało m.in. polepszenie wzroku, znikanie plam na dłoniach i pieprzyków, utrata nadwagi, zwiększenie chęci do życia, uspokojenie nerwów, zmiana podejścia do życia...

Najbardziej zdumiewające jest to, że nawet osoby, które wzorcowo się odżywiają i nie odczuwają żadnych szczególnych dolegliwości ze strony wątroby, również obserwują schodzenie kamieni (powód jest "kwantowy" - na tworzenie się złogów w wątrobie wpływają także negatywne emocje i stres).
Proszę się nie obawiać, złogi schodzące podczas kuracji są miękkie i ich wydalanie nie jest obarczone dolegliwościami. Efektem kuracji powtarzanych nawet wielokrotnie jest usprawnienie krążenia żółci, ze wszystkimi konsekwencjami na poziomie fizycznym, emocjonalnym a nawet mentalnym.

Przygotowanie do kuracji

 • Niektórzy autorzy zalecają, aby przez tydzień poprzedzający kurację:
 • Wypijać codziennie po 1 litrze gotowego lub samodzielnie przyrządzonego soku jabłkowego (może być cydr jabłkowy). Należy wypijać go w ciągu dnia, pomiędzy posiłkami, w odstępie 1-2 godzin od jedzenia. Kwas jabłkowy zmiękcza kamienie żółciowe.
 • Unikać mrożonek, zimnego jedzenia i napojów, bo wychłodzenie utrudnia wychodzenie kamieni. Warto powstrzymać się przez kilka dni od spożywania nabiału, produktów zwierzęcych i smażonych potraw. Nie przejadać się.
 • Płukanie okrężnicy na 1-2 dni przed kuracją pomaga uniknąć nudności i wszelkich dolegliwości podczas oczyszczania.

Zestaw składników:

4 łyżki stołowe soli gorzkiej (zwanej też sól Epsom - chemicznie jest to siarczan magnezu),  1 - 2 czerwone grejpfruty - potrzebna ilość soku 2/3 do 3/4 szklanki,  oliwa z oliwek - pół szklanki (125 ml),  1 słomka do picia,  słoik o pojemności 1/2 litra z pokrywką.
Kuracja trwa 2 dni. Należy zaplanować ją w taki sposób, aby móc odpocząć drugiego dnia (np. z piątku na sobotę lub z soboty na niedzielę). Uwaga: należy skrupulatnie przestrzegać podanego rozkładu czasowego.


Pierwszego dnia 

Podczas kuracji nie należy przyjmować lekarstw, które nie są konieczne. Rano warto wypić sok jabłkowy (1 l), po czym zjeść ciepłe zbożowe śniadanie (owsianka lub kasza jaglana z dodatkiem owoców, lecz bez orzechów i ziaren) i lunch (najlepiej warzywa na parze z ryżem basmati lub jaglanką). Może być kasza jaglana lub gryczana z warzywami, zupa jarzynowa bez tłuszczu ani mięsa, pieczone ziemniaki (bez masła i produktów mlecznych).
W ten sposób wątroba zostanie odciążona i, co ważniejsze, zgromadzi zapas żółci, potrzebny do jej przepłukania.

Warto napić się wody lub herbatki ziołowej (pokrzywa, mniszek). Można jeść i pić do godziny 14:00.
Od godziny 14 nie należy już niczego jeść ani pić (najwyżej trochę wody), w przeciwnym razie mogą wystąpić problemy z wydaleniem kamieni. Rozpuszczamy 4 łyżki stołowe soli gorzkiej w 3 szklankach wody (750 ml) - najlepiej w dużym słoju. Z tej ilości powstają 4 porcje roztworu soli do picia po 3/4 szklanki (180 ml) każda.

18.00 Wypijamy pierwszą porcję roztworu soli gorzkiej tj. 3/4 szklanki (180 ml). Po wypiciu można przepłukać usta wodą, ewentualnie wypić trochę wody z paroma kroplami cytryny. Sól gorzka powoduje rozszerzenie przewodów żółciowych, co ułatwia wydalenie kamieni. (Jeśli ktoś nie jest w stanie przełknąć soli gorzkiej, może użyć tej samej ilości czystego cytrynianu magnezu). Przygotowujemy oliwę i grejpfruty, aby miały temperaturę pokojową.

20.00 Wypijamy drugą porcję roztworu soli gorzkiej tj . 3/4 szklanki (180 ml). Pomimo, że nie jedliśmy od 14, nie czujemy głodu. Sól gorzka powoduje rozszerzanie przewodów żółciowych i oczyszczanie jelit. Po wypiciu soli gorzkiej można pochodzić po mieszkaniu lub pospacerować wokół domu. To powoduje szybsze działanie soli gorzkiej.

21.45 Do zakręcanego słoika wlewamy 1/2 szklanki (125 ml) oliwy z oliwek. Grejpfruty (lub cytryny i pomarańcze) starannie myjemy, wyciskamy z nich sok i przecedzamy przez plastikowe sitko. Potrzebne będzie przynajmniej pół szklanki soku, ale lepsza jest większa ilość (3/4 szklanki - można dodać trochę soku z cytryny). Wlewamy sok do oliwy, zakręcamy słoik i energicznie wstrząsamy (15-20 razy), aby oliwa i sok połączyły się w emulsję.
Przed wypiciem emulsji trzeba skorzystać z łazienki i toalety.
Bądź gotów ze wszystkim do godz. 22.00 (można się nieco spóźnić, ale nie więcej niż 15 min).

22.00 Stojąc (nie siedząc) przy łóżku wypijamy mieszankę oliwy i soku w ciągu 5 minut - osoby starsze lub osłabione w ciągu 15 minut. Jeśli przeszkadza ci smak, pij przez słomkę.
Po wypiciu należy NATYCHMIAST POŁOŻYĆ SIĘ PŁASKO NA PLECACH (z głową ułożoną na poduszce wyżej niż żołądek). Jeśli jest to z jakiś przyczyn niemożliwe, należy położyć się na prawym boku z kolanami podciągniętymi pod brodę. Im szybciej się położysz, tym więcej kamieni zostanie wydalonych. Jeśli tego nie zrobisz, kuracja może się nie udać.

Leżymy bez ruchu przez 20 minut, staramy się nic nie mówić. Spróbujmy myśleć, co dzieje się w wątrobie. Niektórzy czują w tym czasie przesuwające się kamienie w przewodach żółciowych. Podczas tego procesu nie odczuwa się bólu, ponieważ sól gorzka otworzyła zastawki dróg żółciowych, a wydzielająca się obficie żółć dobrze nawilża kamienie. Po 20 minutach należy ułożyć się swobodnie do spania i zasnąć.
Jeśli w nocy poczujesz chęć wypróżnienia, śmiało udaj się do toalety. Warto sprawdzić od razu, czy w sedesie unoszą się na powierzchni jasnozielone lub jasnobrązowe kamienie. Ewentualne mdłości wynikają z nagłego wylewu toksyn z wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Drugiego dnia

(najwcześniej o 6 rano)
po przebudzeniu wypijamy trzecią porcję soli gorzkiej  tj. 3/4 szklanki (180 ml).  Jeśli po przebudzeniu się masz lekkie bóle brzucha lub jest ci niedobrze, połóż się jeszcze trochę i poczekaj z wypiciem soli, aż miną. Wspomniane dolegliwości powinny minąć po krótkim czasie. Udaj się ewentualnie do toalety.

8:00-8:30 Wypijamy ostatnią, czwartą porcję rozpuszczonej soli gorzkiej 3/4 szklanki (180 ml). Można jeszcze położyć się do łóżka.

10:00-10:30  Kuracja jest zakończona. Możemy wypić świeżo wyciskany sok z warzyw i owoców. Po godzinie można zjeść zupę-krem z marchwi (odkaża, goi i koi przewód pokarmowy). Za godzinę można spożyć zwykły (jednak lekkostrawny, bezmięsny) posiłek. Dietę lekkostrawną (opartą na zupach jarzynowych, warzywach, ryżu i kaszach) należy utrzymywać jeszcze przez 2-3 dni.

Oto, co zostaje wydalone:

Aby przedłużyć efekt kuracji, można każdego ranka wypijać miksturę z 1 łyżki soku z cytryny i 1 łyżki oliwy z oliwek (powoduje ona "miniwystrzał" żółci, która przepłukuje przewody żółciowe i dezynfekuje układ pokarmowy.
Warto regularnie zażywać zmielone nasiona ostropestu plamistego (1-2 łyżeczki dziennie) lub tabletki Sylimarol (wyciąg z ostropestu) lub herbatki i preparaty z mniszka lekarskiego - wszystkie wspomagają regenerację wątroby.

REAKCJE PODCZAS KURACJI:

Biegunka. Drugiego dnia po wypiciu rozpuszczonej soli, w godzinach porannych a niekiedy aż do popołudniowych, również może wystąpić biegunka. Początkowo składa się ona z kamieni i resztek pokarmu, potem są już tylko kamienie i płyn.
Zwróć uwagę na to, co zostaje wydalone. Może to być warstwa białej lub jasnobrązowej "piany" - są to miliony drobnych kryształków cholesterolu o ostrych krawędziach, które nie zostały przekształcone w kamienie. Mogą to być zielone, jasnobrązowe, brązowe, czerwone, bordowe, a nawet białe kamienie wielkości od pestek winogron do dużego ziarna grochu a nawet piłeczki pingpongowej. Policz ile kamieni zostało wydalonych. Kamienie żółciowe mogą różnić się kształtem i kolorem.
Po kuracji można mieć luźny stolec 1- 2 dni. Osoby cierpiące na choroby chroniczne mogą wydalić nawet kilkaset kamieni! Dlatego ważne jest powtarzanie kuracji, ażeby usunąć wszystkie kamienie. Między kuracjami należy zrobić 2-3 tygodnie przerwy.

Aby podtrzymać efekty kuracji, można zastosować prosty sposób: każdego dnia na czczo wypijać mieszankę oliwy z sokiem z cytryny w ilości 1-2 łyżek oliwy połączone w emulsję z sokiem z połówki cytryny. Mieszanka taka po pierwsze zmiękcza złogi (cytryna) a po drugie działa żółciopędnie, powoduje "wystrzał" żółci (oliwa), która udrażnia kanały wątroby i "za jednym zamachem" odkaża jelita.

Dobre efekty daje również wypicie na czczo szklanki letniej wody z sokiem z połówki cytryny.

3 komentarze:

 1. miast oliwy może być olej lniany tłoczony na zimno ?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żadna literatura o nim nie wspomina. Ma zupełnie inne właściwości, więc chyba raczej nie.

   Usuń