Dietetyka funkcjonalna

Sałatka z mniszka: potrawa "funkcjonalna": wspomaga wątrobę, alkalizuje organizm

Termin medycyna funkcjonalna (czyli taka, która leczy poszczególne funkcje organizmu a nie jednostki chorobowe) rozpowszechniony za oceanem od kilku lat, już prawie zadomowił się i w naszym języku. W praktyce oznacza on całościowe podejście do organizmu (nie pomijając sfery psychiki), dociekanie najgłębszych przyczyn zaburzeń i skupienie się na wprowadzaniu równowagi a nie na usuwaniu objawów. Lekarz funkcjonalny uważnie przygląda się objawom, by znaleźć ich głębszą (czasem wspólną dla wielu symptomów) przyczynę. Wie, że z chwilą, kiedy pozna i usunie przyczynę, objawy ustąpią same. Szczególnie spektakularne sukcesy medycyna funkcjonalna osiąga w leczeniu chorób przewlekłych, wobec których medycyna akademicka często bezradnie rozkłada ręce.
 Termin dietetyka funkcjonalna chyba jeszcze nie istnieje. Co nie oznacza, że nie istnieją dietetycy, którzy podążają za sposobem myślenia medycyny funkcjonalnej. Wiedzą oni, że u podstaw wielu chorób przewlekłych leżą konkretne błędy żywieniowe i że leczenie większości tzw. chorób cywilizacyjnych należy rozpocząć od zmian na talerzu. Znają właściwości różnych pokarmów i wiedzą, jak wykorzystać je w celu przywrócenia równowagi organizmu. Wiedzą też, że każdy człowiek, w zdrowiu czy w chorobie, jest niepowtarzalną indywidualnością: ma swoisty metabolizm, niedobory i nadmiary, które należy precyzyjnie rozpoznać, aby pomóc, a nie zaszkodzić. Wiedzą też, że nie istnieje uniwersalna dieta optymalna, gdyż to, co dla jednego człowieka będzie lekarstwem, dla innego okaże się trucizną.Dietetyka funkcjonalna spogląda całościowo na organizm człowieka: jego konstytucję (czyli budowę i temperament), energetykę (wewnętrzne „przegrzanie” lub „wychłodzenie”), zaburzenia równowagi (symptomy chorobowe). Po to, aby usunąć zaburzenia i pomóc organizmowi w osiągnięciu równowagi, stosuje cały arsenał środków: pokarmów, technik gotowania, ziół, czasami suplementów, dopasowanych starannie do konstytucji i energetyki danego człowieka.
Dietetyka funkcjonalna bazuje na pokarmach stworzonych przez Naturę wiedząc, że człowiek nie jest w stanie stworzyć niczego, co będzie dla niego równie dobre. Znajomość zadziwiających właściwości leczniczych warzyw, owoców, ziaren i ziół czerpie nie tylko z laboratoriów naukowych, lecz w równym stopniu z tysiącletnich doświadczeń medycyny Wschodu, która odkryła je drogą empirii i wcieliła w najstarsze systemy medyczno-dietetyczne.
Dietetyka funkcjonalna komponuje jadłospis z codziennych produktów, wykorzystując ich szerokie właściwości lecznicze. Jednym z celów tego bloga jest upowszechnienie wiedzy na temat tych właściwości.

0 komentarze:

Publikowanie komentarza