Eteryczny olejek z oregano


Stoki Olimpu są wielkim ogrodem botanicznym
Północna Grecja, którą odwiedzam co roku, jest jak wielki ogród botaniczny i jak skarbnica ziół. Na zielonych stokach Olimpu i Ossy rosną łany czystka, w wilgotnych wąwozach dorodne drzewka laurowe, na łąkach łany dziurawca, a wysoko w górach pachnące oregano o delikatnych listkach i białych kwiatuszkach. Powoli uczę się robić nalewki i oliwki z tych wspaniałych roślin.
Z radością zauważam też, że w wioskach na stokach Olimpu otwierają się sklepiki z ziołami i olejkami eterycznymi pozyskiwanymi z różnych roślin. Przy bliższym poznaniu wszystkie te naturalne substancje okazują się wspaniałymi sprzymierzeńcami zdrowia człowieka.
Dzisiaj biorę pod lupę jeden z moich ulubionych skarbów:  

Eteryczny olejek z oregano 
– skuteczny lek na wiele dolegliwości.


Jako dietetyka najbardziej interesuje mnie jego lecznicze działanie na choroby układu pokarmowego i kandydozę, jednak działanie oregano jest o wiele bardziej wszechstronne.
Eteryczny olejek z oregano (lebiodki) pozyskuje się drogą zimnej destylacji z rośliny, którą w stanie suszonym stosuje się jako przyprawę. Roślina ta występuje w Grecji. Jest silnie aromatyczna. Olejek oregano był popularnym środkiem leczniczym w starożytności a także w tradycyjnej medycynie ludowej, gdzie stosowano go dla wzmocnienia trawienia, ale także układu oddechowego i przy bólach stawów. Olejek oregano jest znakomitą substancją grzybobójczą; zwalcza nie tylko grzybice zewnętrzne (skóry, paznokci, włosów), lecz również te wewnętrzne, tym groźniejsze, że niewidoczne, jak np. kandydoza.

Kępy oregano - po grecku "rigani" - w Wąwozie Umarłych na wschodniej Krecie

Głównymi substancjami czynnymi oregano są dwa flawonoidy: karwakrol (w greckim olejku eteryczny w stężeniu 81%) oraz thymol (3,7%). Wraz z innymi flawonoidami działają jako potężny antyoksydant chroniący komórki przed wolnymi rodnikami i degeneracją nowotworową. Są to bardzo silnie działające substancje, które mogą być toksyczne, jeśli zostanie przekroczona zalecana dawka. Eteryczny olejek oregano zawiera ponadto liczne składniki niezbędne dla organizmu, m.in. wapń, magnez, żelazo, potas, mangan, cynk, miedź, bor oraz witaminy A i C. Dzięki swojemu składowi oregano należy do najbogatszych ziół. W takiej odmianie występuje tylko na terenie Grecji.
(W tym miejscu warto wspomnieć, że na rynku znajdują się preparaty z oregano sprowadzane z Chin, Maroka czy Włoch, w których zawartość karwakrolu jest znacznie niższa, niż w greckim – wynosi poniżej 25%. Albański olejek zawiera ok. 66% karwakrolu, hiszpański ok. 70%).
Zastosowania lecznicze
Jeśli na przykład cierpisz na przewlekłe stany zapalne, infekcje, mykozy czy problemy trawienne, w Twoim ciele prawdopodobnie nastąpił nadmierny rozrost grzybów (zwłaszcza kandydy). Pozbycie się kandydy nie jest wcale takie proste, jak mogłoby się wydawać, a leczenie trwa niekiedy latami. Tymczasem olejek oregano należy do najskuteczniejszych naturalnych substancji grzybobójczych. Skutecznie zwalcza też chorobotwórcze bakterie i wirusy wszelkiego typu, z wirusami grypy włącznie. Jest bardzo skuteczny przy chorobach skóry (egzemach, łuszczycy), artrozie, reumatyzmie, astmie, zapaleniu płuc. Świetnie nadaje się do leczenia schorzeń układu pokarmowego i jelit (wrzody, wzdęcia, biegunki).
Badania wykazały, że esencja oregano należy do najmocniejszych i najbardziej wszechstronnych naturalnych antybiotyków, często skuteczniejszych niż syntetyczne leki (nie mówiąc o tym, że przy zachowaniu odpowiedniej dawki nie wykazuje żadnych działań ubocznych).
Olejek oregano jest również skutecznym środkiem profilaktycznym wspierającym odporność i tworzenie limfocytów, który można stosować zapobiegawczo np. podczas epidemii grypy. Stwierdzono, że eliminuje wirus H1N1 przy dawce 1 kropli na szklankę wody dziennie. Badania wykazały ponadto, że olejek oregano ma zdolność obniżania stężenia glukozy i cholesterolu we krwi i regulacji stężenia lipoprotein. Przy alergiach na ukąszenia owadów, posmarowanie miejsca ukąszenia olejkiem oregano szybko uspokaja reakcję skórną. Przy problemach z oddychaniem można skropić olejkiem poduszkę.

Dawkowanie:
Olejek oregano jest jadalnym olejkiem eterycznym. Przyjmuje się go 2-3 razy dziennie po jednej kropli na szklaneczkę wody, herbaty, soku lub jednej kropli na łyżeczkę oliwy z oliwek tłoczonej na zimno. Przy długotrwałej kuracji dobrze jest robić tygodniową przerwę po 15-20 dniach stosowania leku.


  • W przypadku dolegliwości układu pokarmowego (zapalenie żołądka i jelit, wrzody żołądka, zapalenie jelita grubego) zalecana dawka wynosi dwie krople esencji oregano połączone z 1 łyżką oliwy z oliwek trzy razy dziennie (rano, w południe i wieczór).
  • W przypadku wrzodów, przewlekłego zapalenia żołądka i choroby refluksowej, które wiążą się z uszkodzeniem śluzówki przewodu pokarmowego, można zastąpić oliwę oliwką dziurawcową* znaną z tego, że skutecznie goi rany.
  • Esencję oregano można także przyjmować z wodą: wlać 2 krople do szklaneczki z wodą, zamieszać i szybko wypić uważając, aby olejek nie osiadł na ścianach naczynia. Nie powinien także dotknąć ust, gdyż mógłby je podrażnić (lekkie uczucie drętwienia lub pieczenia ustępuje po chwili). Porcję należy popić 1 szklanką wody.

  • Olejek oregano jest znakomitym lekarstwem chorób układu oddechowego (m.in. zapalenie gardła, migdałków, krtani, zatok, grypa, kaszel, astma, katar alergiczny). Należy go przyjmować w sposób opisany powyżej. Zimą wodę można zastąpić ciepłą herbatą. W wysokiej temperaturze powstaje efekt inhalacji – esencja jest dodatkowo wdychana przez nos niszcząc chorobotwórcze mikroby. Procedura ta może być trochę nieprzyjemna, jednak przynosi natychmiastową ulgę. Można też zastosować inhalację: do miski z wrzątkiem wlać 2-3 krople esencji oregano i wdychać przez usta i nos.
  • W celu zwalczania grzybicy skóry kilka kropli esencji oregano dodajemy do olejku migdałowego, oliwki dla niemowląt lub innej i smarujemy skórę.
  • W przypadku grzybicy paznokci najpierw trzeba oczyścić problematyczną część paznokcia a następnie zaaplikować kropelkę esencji oregano bezpośrednio na zmienione chorobowo miejsce (unikając skóry wokół). Zabieg można powtarzać nawet 10 razy dziennie. Pierwsze efekty będą widoczne prawie natychmiast, jednak kuracja powinna trwać nieco dłużej, w zależności od zaawansowania dolegliwości.
  • W przypadku afty i owrzodzeń jamy ustnej, należy trzy razy dziennie szczotkować zęby pastą z dodatkiem 1 kropli esencji oregano (trzymając pianę w ustach tak długo, jak to możliwe).
  • Esencja oregano działa profilaktycznie przeciwko przeziębieniom i infekcjom wirusowym – w tym celu trzeba codziennie rano zażywać po 1-2 krople (z oliwą lub wodą), najlepiej 1-2 godzin przed lub po posiłku.

Uwaga
Osoby z niedoborem żelaza (anemią) powinny zażywać olejek oregano 2-3 godziny przed lub po posiłku, ponieważ zaburza on wchłanianie żelaza, co jest jego jedynym działaniem ubocznym. Z tego samego powodu nie należy podawać go wewnętrznie kobietom w ciąży i małym dzieciom.
Nie należy stosować go na otwarte rany.

Informacje w niniejszym poście pochodzą ze strony: www.votana-olympos.gr i oparte są na wynikach badań prowadzonych m.in. przez FDA, Long Island Uniwersity, Georgetown Uniwersity, Akademię Medyczną w Joanninie.

*oliwka dziurawcowa, kolejny cudowny lek z greckiej medycyny ludowej, powstaje przez macerowanie kwiatów dziurawca w oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia na zimno. Przyspiesza gojenie, m.in. ran po oparzeniach i nadżerek w śluzówce przewodu pokarmowego.
Łany czystka w wąwozie Enipeas, na terenie Parku Narodowego Olimpu


0 komentarze:

Publikowanie komentarza