Cibora jadalna


Cibora jadalna vel migdał ziemny

Cibora, zwana też migdałem ziemnym, znana jest od tysiącleci. Na ścianach egipskich świątyń natrafiono na hieroglify z przepisem na ciastka z migdałów ziemnych. Częścią jadalną cibory są niewielkie bulwy. Roślina króluje na targowiskach Afryki, znana jest w Azji i obu Amerykach. W Europie cieszy się popularnością zwłaszcza w Hiszpanii, gdzie przygotowują z niej napój zwany chorchata de chufa. Z uwagi na rozmaite lecznicze właściwości budzi coraz większe zainteresowanie na rynku zdrowej żywności.Właściwości odżywcze oraz lecznicze cibory zostały gruntownie przebadane m.in. na uniwersytecie w Wudil w Nigerii. Oto konkluzje:Cibora jest bogatym źródłem makroelementów: wapnia, magnezu i żelaza, a także protein i węglowodanów. Zawiera sporo witaminy B1, niezbędnej dla równowagi układu nerwowego (a także ułatwiającej adaptację organizmu do stresu). Jako bogate źródło witaminy E wpływa pozytywnie na płodność. Cibora wspomaga pracę układu pokarmowego, zapobiega zaparciom, działa leczniczo na owrzodzenia w układzie pokarmowym. Według chińskich lekarzy sok z cibory jest lekiem na owrzodzenia jamy ustnej, bóle żołądka, działa jako tonik wątroby, stymulant serca, wspiera regularną menstruację u kobiet. Ajurweda uważa go za skuteczny afrodyzjak.
Czarna odmiana cibory leczy guzki w piersiach i raka piersi (podobnie jak inne stany nowotworowe i zapalne). Może być stosowana jako kompres na oczy i do opatrunków.
Pod względem termicznym cibora wykazuje działanie rozgrzewające i osuszające na układ pokarmowy, dzięki czemu łagodzi wzdęcia.

Cibora ma także właściwości moczopędne, dzięki czemu wspomaga zapobieganie obrzękom i licznym schorzeniom, związanym z zatrzymywaniem płynów w organizmie.

Źródło:

1 komentarz:

  1. Dużo informacji o ciborze jest na stronie poświęconej migdałom ziemnym: www.orzechy-tygrysie.pl. Co bardzo ważne jest to produkt bezglutenowy - informacja ważna dla celiaków.

    OdpowiedzUsuń