Wegańskie „jajka”

Podczas ostatnich eksperymentów z ciastami i ciasteczkami na bazie fasoli musiałam zmierzyć się z kwestią jaj. Większość bowiem przepisów na fasolowe ciasta zakłada użycie nawet 6 jajek na porcję wielkości małej keksówki. Tak duża ilość białka bądź co bądź zwierzęcego, w połączeniu z nasionami strączkowych, jest nazbyt odżywcza, a ciasto na bazie fasoli i jaj – zbyt ciężkie. Okazuje się jednak, że istnieje rozwiązanie tego problemu, tak proste, że aż genialne. Nazywa się: siemiejajka i z powodzeniem może zastąpić jaja w różnych przepisach na ciasta, muffiny, torty itp.


Warto zwrócić uwagę, że ten zastępnik jaj jest w dodatku megapozytywny dla zdrowia. Aby nie przeciągać napięcia, chodzi o zmielone siemię lniane zalane gorącą wodą. W prostej proporcji: 1 łyżka świeżo zmielonego siemienia zalana 4 łyżkami wrzątku zastępuje 1 kurze jajo. Zważywszy na szerokie prozdrowotne zastosowanie siemienia lnianego, wynalazek ten wprawił mnie w zachwyt i zainspirował cały szereg alchemicznych prób w mojej kuchni. Na wstępie muszę zastrzec, że siemiejajek nie da się ubić na pianę, jednak z powodzeniem spełniają one rolę spajającą i nawilżającą. Nie zmieniają także smaku ciasta. Aktualnie moja rodzina i przyjaciele zajadają się pulchnymi i wilgotnymi czekoladowymi muffinkami z fasoli adzuki, w których z powodzeniem zastosowałam siemiejajka.

Zdaniem wielu naukowców, których wyniki badań można znaleźć na prestiżowym i wiarygodnym portalu PubMed, siemię lniane należy do najbardziej wszechstronnych funkcjonalnie produktów spożywczych. Można je zaliczyć  do super-pokarmów, które zapewniają bezpośrednie korzyści zdrowotne, przyczyniając się nie tylko do zapobiegania wielu chorobom, lecz również usuwając ich przyczyny.

Do dość gruntownie zbadanych funkcji tych niepozornych i tanich jak barszcz ziarenek należą m.in.:
  1. Zdolność leczenia naczyń krwionośnych
  2. Zdolność rozszerzania naczyń krwionośnych
  3. Możliwość redukcji śmiertelności z powodu raka piersi o 70%
  4. Ochrona przed rakiem jajnika
  5. Ochrona przed uszkodzeniami w wyniku promieniowania
  6. Możliwość leczenia zespołu cieśni nadgarstka
  7. Ochrona przed nowotworem prostaty
  8. Obniżanie indeksu glikemicznego węglowodanów – istotne przy cukrzycy i chorobach metabolicznych
  9. Dzięki zawartości błonnika usprawniają pracę przewodu pokarmowego (w połączeniu z odpowiednią ilością wody)
  10. Dzięki stosunkowi tłuszczy Omega 3 do Omega 6 wynoszącemu 4:1 siemię równoważy zdrowe proporcje tłuszczy, zaburzone przez zachodnią dietę.
Jest jednakże małe "ale" - niektóre osoby mogą reagować wysypką po spożyciu potraw zawierających siemiejajka. Prawdopodobnie wiąże się to z niekorzystną zmianą w tłuszczach Omega-3, zachodzącą pod wpływem wysokiej temperatury. Wszystkie bowiem zdrowotne korzyści wykazuje surowe, świeżo mielone lub namoczone siemię lniane. 

Źródła: http://www.greenmedinfo.com/blog/70-reasons-eat-more-flaxseed

0 komentarze:

Publikowanie komentarza