Leczenie nieszczelnych jelit - dietą

Zakwas buraczany jeden z leków na "nieszczelne" jelita. fot. Mira Bernardes-Rusin

7 pokarmów, które leczą nieszczelne jelita


Aby uleczyć śluzówkę jelit i tym samym przywrócić im „szczelność”, należy zdać się przede wszystkim na naturalną, nisko przetworzoną żywność. Taką, która przebywa możliwie jak najkrótszą drogę z pola na talerz. Od razu trzeba zaznaczyć, że wyleczenie jelit wymaga dość starannego doboru pokarmów. Produkt, który spełnia surowe wymagania lekarstwa dla jelit, powinien być przede wszystkim:
  • łatwy do strawienia (źle strawiony pokarm powoduje uszkodzenia jelit)
  • niealergizujący
  • pozbawiony związków antyodżywczych (lektyn, fitatów, szczawianów)
  • bogaty w minerały, mikroelementy, antyoksydanty
  • oraz w antyzapalne tłuszcze.
A oto 7 pokarmów, które spełniają te warunki – i pomagają w gojeniu śluzówki jelit:


1.       Buliony na mięsie z kośćmi – „zupy mocy” (obfitują w aminokwasy, szczególnie glicynę i prolinę, tłuszcze nasycone oraz kolagen, który odbudowuje uszkodzone błony komórkowe). Trzydniowy „post bulionowy” może zdziałać cuda w leczeniu zespołu nieszczelnych jelit.
2.       Kiszonki warzywne zawierają miliardy bakterii probiotycznych a także kwasy organiczne, które równoważą pH jelit. Oprócz domowej kapusty kiszonej (niepasteryzowanej) i zakwasu buraczanego można wypróbować kiszone rzodkiewki czy kimchi (koreańską kiszonkę z rozmaitych warzyw).
3.       Pokarmy bogate w tłuszcze omega-3 jak np. małe, tłuste ryby morskie (sardynki, szprotki, śledzie); mielone siemię lniane.
4.       Warzywa niskoskrobiowe (szczególnie kapustne, marchewka, pietruszka i warzywa liściaste) – surowe, blanszowane lub/i gotowane na parze. Dla osób, które mają trudność z trawieniem surowizny, korzystne są duszone „ jarzynki”, zupy–kremy oraz „prasowanki”, czyli tarte i prasowane pod talerzykiem warzywa, w których zaszły delikatne procesy fermentacyjne.
5.       Kokos w każdej postaci. Specjalny rodzaj tłuszczów nasyconych, występujący w kokosie, działa antyzapalnie, leczniczo na jelita. Ponadto jest znacznie łatwiej strawny niż inne tłuszcze. Można jeść świeży miąższ kokosa, pić mleczko kokosowe, jeść olej kokosowy tłoczony na zimno oraz... kefir kokosowy, dodatkowo bogaty w żywe kultury bakterii.
6.       Mięso z chowu pastwiskowego. W przeciwieństwie do przemysłowego mięsa i wędlin, mięso „domowe” ma korzystny wpływ na nieszczelne jelita. Istotny jest sposób przyrządzania: duszenie lub gotowanie w wolnowarze.
7.       Soki warzywne (niskobłonnikowe), szczególnie sok z marchwi i zielone soki z liści warzyw i ziół: pokrzywy, mniszka, bazylii, kolendry...

W wielu przypadkach najprostszą, najtańszą i najskuteczniejszą metodą leczenia i odbudowy śluzówki jelit jest... kilkudniowy post. Najlepiej warzywno-owocowy (z naciskiem na warzywa, nie na owoce, pozbawiony całkowicie białek i tłuszczy), który nie tylko pozwala jelitom odpocząć od ofensywnych białek, lecz równocześnie dostarcza dużej dawki antyoksydantów, enzymów i minerałów - czyli wszystkich składników, potrzebnych do odbudowy śluzówki jelit.
Następnym razem dokładniej opiszę działanie różnych rodzajów postów.

5 najlepszych suplementów dla zdrowych jelit  

Działanie wyżej wymienionych pokarmów można wzmocnić stosując 5 poniższych suplementów:

1.       Probiotyki (oprócz pokarmów probiotycznych warto przyjmować 60 miliardów CFU probiotyków w kapsułkach dziennie).
2.       Enzymy trawienne (betaina z pepsyną i trypsyną; wobenzymy) nie tylko ułatwiają trawienie białek, lecz również rozkładają kompleksy immunologiczne, zmniejszając stany zapalne jelit.
3.       L-Glutamina w dawce 2-5 g dziennie – antyzapalny aminokwas, leczący i chroniący odbudowaną śluzówkę jelit.
4.       Wyciąg z lukrecji (bez glikorizyny) – naturalny adaptogen, który działa antyzapalnie i równoważy stężenie kortyzolu. Uzdrawia śluzówkę żołądka i dwunastnicy. Szczególnie przydatny dla osób, u których nieszczelność jelit jest wynikiem przewlekłego stresu. (dawka: 2xdziennie po 500 mg).
5.       Kwercetyna – antyoksydant o potężnych właściwościach naprawczych: współdziała w tworzeniu białek ciasnych połączeń w śluzówce jelit. Obniża produkcję histaminy, związanej z reakcjami nadwrażliwości pokarmowej; stabilizuje komórki tuczne. Według najnowszych badań pomaga w leczeniu wrzodów żołądka. (dawka: 3xdziennie po 500 mg).

0 komentarze:

Publikowanie komentarza